mar 8, 2011

Rozmaitość skojarzeń

Dziś trochę „filozofii”. Jest takie określenie „dobrze ubrana”. Co właściwie oznacza? To chyba zależy od tego, kto go używa. Dla jednego – będzie ono oznaczało osobę – ubraną bardzo modnie, dla innego – drogo, jeszcze inny uzna, że „dobrze ubrana” to po prostu ubrana stosownie do okoliczności. Kiedy ja go używam, przed oczami staje mi osoba, elegancka, modna, zadbana… ale bez przesady. To „bez przesady” jest dla mnie bardzo ważne. Bo – według mnie – wszelki nadmiar szkodzi stylowi. I to bez względu na to, jaki ten styl jest.

Dla przykładu: kiedy kobieta chcąca sprawiać wrażenie romantyczki, włoży falbaniastą bluzeczkę w kwiatki i połączy ją z dżinsami, albo prostą spódnicą, osiągnie swój cel. Ale jeśli wpadnie jej do głowy do tejże bluzki dopasować równie romantyczny falbaniasty dół – może wyglądać groteskowo. Na przykład na tak zwaną „dzidzię piernik”. Ale podobnie jest z co kilka lat wracającym do mody stylem punkowym. Odrobina (skórzana stylizowana kurtka, nieco biżuterii albo buty) nie zaszkodzi – nadmiar przeradza się w teatralne przebranie. Za duża ilość biżuterii zamiast kobiety eleganckiej zrobi z nas kobietę bez gustu. Nadmiar brokatowych ozdób – przebierańca. I tak dalej.

No dobrze, ale ktoś mógłby zapytać, po co się właściwie czepiam, jeden lubi nadmiar inny nie i co komu do tego. Zupełnie nic – chyba, że interesujemy się tym, jakie robimy wrażenie na innych. Bo często – to co nam samym wydaje się zupełnie w porządku – na innych robi kompletnie odwrotne wrażenie.

A teraz mały test (bez nagród). Popatrzmy na 2 zdjęcia ( tej samej modelki) i spróbujmy jej przypisać, którąś z wyliczonych pod zdjęciami cech.

Inspiracje Aggi:

A) romantyczna

B) elegancka

C) skromna

D) modna

E) wyluzowana

F) wyzywająca

A) wyzywająca

B) modna

C) wyluzowana

D) romantyczna

E) elegancka

F) skromna

Prawda, że można ją ocenić bardzo rozmaicie? Co jednemu wydaje się wyzywające, dla innego jest po prostu swobodne. Wyniki takich testów pokazują zazwyczaj, że nasze skojarzenia są tak różne jak nasze doświadczenia. Ale są pewne rzeczy niezmienne. Z pewnością nikt nie uzna za skromną osoby w czerwonej wydekoltowanej sukni, ani za wyzywającą – kobiety odzianej w granatowa spódnicę i białą bluzkę.

Warto wiedzieć o tym, że, kiedy ktoś widzi nas pierwszy raz, podświadomie uznaje nas za osobą taką, a nie inną. Dzieje się się to w ciągu pierwszych kilku sekund znajomości – zanim zdążymy w ogóle się odezwać i powiedzieć swoje imię. I niejednokrotnie to pierwsze wrażenie wcale nie jest łatwo zatrzeć. To trochę tak jak z wyrobieniem sobie opinii w pierwszych klasach podstawówki –  jeśli jest dobra wszystko idzie jak z płatka, jeśli zła – trzeba się napracować, żeby ją zmienić.Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.