kwi 19, 2011

Ton w ton kontra kontrast

W jaki sposób zestawiać ubrania – zastanawiamy się często. Czy lepszy efekt uzyskamy łącząc ze sobą kolory o podobnym nasyceniu, czy też wtedy, gdy do barw jasnych dodamy ciemne? I jakie połączenie będzie lepsze – kolorów  zbliżonych do siebie czy też kontrastowych? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie? Wszystko bowiem zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy. No i ile pracy chcemy w ten efekt włożyć.

Najprościej jest tworzyć zestawienia kontrastowe z czernią i bielą. Z pewnością nie popełnimy więc błędu wkładając niebieską bluzkę do czarnych spodni, czy antracytowy t-shirt do różowej spódnicy. Najsilniejszy efekt kontrastu uzyskamy jednak łącząc ze sobą kolory, które w kole barw leżą naprzeciw (albo prawie naprzeciw) siebie. Należą do nich na przykład zestawienia czerwieni z zielenią, niebieskiego z pomarańczowym i fioletowego z żółtym.
Warto jednak mieć na uwadze, że takie silnie kontrasty szczególnie jeśli oba łączone ze sobą kolory są mocno nasycone, zawsze bardzo mocno rzucają się  w oczy. Jeśli więc chcemy, by nas koniecznie zauważano postawmy na takie zestawienia. Lepiej jednak zrobimy nie wybierając się w takim stroju do pracy.
Nieco bezpieczniejsze są połączenia tych samych barw w sytuacji, kiedy jedna z nich jest mocno nasycona, a druga słabo. Jasna zieleń bezkonfliktowo połączy się z przyprawioną odrobiną brązu czerwienią, cytrynowy z granatem, ciemna zieleń z łososiowym.
Inspiracje Aggi:

 

 

Najtrudniej jest tworzyć połączenia „ton w ton”. Kolorów niekontrastowych o podobnym nasyceniu. Najtrudniej, ale i chyba najciekawiej. No i jeśli popracujemy nad takim doborem, to efekt może  przejść najśmielsze oczekiwania. Ale pod jednym warunkiem. Musimy się takim połączeniom dobrze przyglądać. Jedno zestawienie szarości z beżem będzie bowiem niezwykle eleganckie, a drugie sprawi wrażenie jakbyśmy o poranku po prostu sięgnęły do szafy i wyjęły cokolwiek, nie przyglądając się za bardzo, co to jest. Dlaczego? Bo beż beżowi nierówny – jeden ma w sobie nieco żółtego, inny podszyty jest pomarańczowym, jeszcze inny wpada w zieleń. Także szarość może mieć w sobie cienie innych kolorów. I to właśnie współgranie tych cieni tworzy efekt końcowy.

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.