maj 16, 2011

Tygrysice i pantery w natarciu

Animal prints czyli zwierzęce wzorki to kolejny trend lansowany przez projektantów tej wiosny i tego lata. Warto przy tym przypomnieć, że kiedyś tego typu wzornictwo uważane było za okropnie tandetne i kojarzyło się raczej z dzielnicami rozpusty niż wielką elegancją. Odziana w suknię o „tygrysim” wzorze i obwieszona krzykliwą biżuterią kobieta budziła zupełnie jednoznaczne skojarzenia. No chyba że była to artystka, a taki prowokacyjny ubiór nosiła jedynie na scenie.

Od kilku lat jest inaczej. Zwierzęcy wzorek najpierw zaczął się pojawiać w kolekcjach topowych projektantów, a potem opanował co się da – nawet modę sportową (przykładem może być „zwierzęca” kolekcja trampek firmy Converse).
I tak – od pewnego czasu obok stylu eko i etno, zwierzęce wzory niemal co roku są jednym z trendów na lato. Trudno właściwie powiedzieć z jakiego względu. Może dlatego, że wzory te inspirowane są najczęściej umaszczeniem zwierząt pochodzących z Afryki, Afryka zaś kojarzy się ze słońcem i ciepłem, a te z kolei – z wakacjami?
Jakkolwiek jest naprawdę, także w tym roku ubrania z materiałów inspirowanych wyglądem skór dzikich zwierząt pojawiły się w kolekcjach wielu projektantów (m.in Givenchy, Roberto Cavalli, Francesco Scognamiglio). Może ich upór w lansowaniu takiej stylistyki przekona osoby, które do tej pory do zwierzęcych wzroków żywiły awersję?
Ale gdzie i jak to się właściwie nosi?
No cóż – z pewnością nie do pracy (w sytuacjach zawodowych trzymajmy się lepiej tkanin, które nie sprawią, że naszym pracodawcom czy klientom skojarzymy się z tygrysicą albo panterą) i nie do cioci na imieniny (no chyba, że jest to wyjątkowo nowoczesna ciocia). Ale poza tym – panuje tu pełna dowolność – sukienki czy bluzki w w takie wzory będą jak znalazł zarówno na ciepłe letnie wieczory, jak i na gorące dni. 

Pamiętajmy jednak, że obcisłe sukienki czy bluzki o takim wzorach to propozycja dla osób o naprawdę dobrej (czytaj szczupłej) figurze. A to dlatego, że nie ma lepszego sposoby, by wyeksponować wszelkie krągłości. Nie znaczy to oczywiście, że osoby o sylwetkach mniej bliskich ideałom z wybiegów muszą w ogóle z ze zwierzęcych wzorków wzorów zrezygnować. Wszystko zależy od materiału – jeśli spódnica czy koszula uszyta jest ze zwiewnej tkaniny i nie opina sylwetki, to w połączeniu z innymi (koniecznie gładkimi – na przykład w kolorach ziemi, o których pisałam tydzień temu) materiałami, może całkiem dobrze wyglądać także na osobach o nieco pełniejszych kształtach.

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.