lut 21, 2012

Asymetria dla zaawansowanych

Geometryczne zestawienia rozmaitych barw i kształtów wciąż fascynują designerów – zarówno tych, którzy kreują modę – jak i tych, którzy zajmują się projektowaniem wnętrz. Opozycja symetrii i asymetrii jest zaś jedną z osi tej fascynacji. Choć jednak odwieczny konflikt pomiędzy symetryczną równowagą a jej przeciwieństwem pozostaje i pewnie na wieki pozostanie nierozstrzygnięty, w tym roku ulubioną estetyką większości projektantów jest asymetria. Tę tendencję można było zaobserwować już podczas ubiegłorocznych pokazów mody prezentujących wiosenne kolekcje na rok 2012. Szczególnie interesujące były te stworzone przez dom mody Celine (projekty nieocenionej Phoebe Philo) oraz Pedro Lourenco (brazylijskiego projektanta, który zasłynął m.in. projektami stworzonymi dla Lady Gagi).
Ujmując rzecz w dużym skrócie, wszystko polega na tym, by prawa strona sylwetki nigdy nie wyglądała tak jak lewa. Świat nie jest wcale taki prosty – zdają się mówić te projekty – a symetria jest może nie tyle „estetyką głupców”, co pewnego rodzaju pójściem na łatwiznę. Prosta stąd droga do skojarzenia wzorów tkanin albo ich łączeń ze stylami malarskimi – geometrycznym abstrakcjonizmem czy kubizmem. Porównanie to nie jest żadnym nadużyciem, bo wiele zaprezentowanych na tych pokazach projektów całkiem jawnie odwoływało się do obrazów na przykład Pieta Mondriana czy Georgesa Braque’a.
Noszenie takich „geometrycznie zaawansowanych” strojów wymaga pewnej odwagi, bo ,nawet jeśli do ich stworzenia posłużyły kolory stonowane, sama forma przyciąga wzrok. Nie jest to więc wybór stosowny dla kogoś, kto chce zupełnie zniknąć w tłumie. A gdy geometryczna asymetria jest na dodatek nasycona kolorem – taka sztuka z całą pewnością się nie uda. Warto również pamiętać, by z takimi kombinacjami obchodzić się ostrożnie, ponieważ mogą one wyprofilować sylwetkę – na przykład wyostrzyć jej linię, optycznie poszerzyć albo zwęzić. Rzecz w tym, by dobrać je do własnej sylwetki w taki sposób, by poszerzały albo zwężały jedynie w miejscach, w których taki efekt jest pożądany.

1 Komentarz

  • Gdzie można kupić te brązowe sukienki?

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.