mar 28, 2012

Co mówi beż

Kolor absolutnego bezpieczeństwa stylistycznego. Czasem oskarżany o to, że jest nudny i w związku z tym nadaje się głównie na sytuacje zawodowe, wymagające chłodu emocjonalnego i opanowania. I to prawda – nadaje się. Ale przecież nie tylko na nie.
Ta potoczna nieco krzywdząca beż opinia bierze się z tego, że on nigdy nie bywa wyzywający. Bez względu na to, czy połączymy go z grzecznym granatem czy przyprawiony zostanie nasyconym fluorescencyjnym różem, bo nawet w kombinacji z tym ostatnim pozostanie sobą. Czyli subtelnym kolorem o wielkiej sile sprawczej.
Beż ma właściwości tonujące, ale mimo iż taki spokojny, potrafi nadać całej kreacji własny ton. I to niekiedy ton bardzo zdecydowany. Trochę tak, jakby dawał wyraźny sygnał – „jestem tu, panuję nad sytuacją”. I panuje. Bo połączony z jakimkolwiek pozornie silniejszym od siebie kolorem staje się dla niego tłem, ale jednocześnie dominuje nad całością stroju.
Z czernią i granatem tworzy kreacje uroczyste dodaje stylizacji powagi i elegancji. Ale jednocześnie potrafi takim zestawieniom odebrać oficjalną oczywistość. Beżowa bluzka założona do eleganckiego granatowego kostiumu to prawie to samo co bluzka biała – prawie, bo całość choć nadal bezdyskusyjnie uroczysta, nie kojarzy się już z zakończeniem roku szkolnego.
Kolory intensywne – takie jak fuksjowy róż, mandarynkowy oranż, lazurowy błękit, morska zieleń jaśnieją na jego tle pełnią blasku, ale jednocześnie stają się mniej agresywne, tak jakby beż otulała je niewidzialna łagodząca mgiełka. Ostry róż w połączeniu z beżem, staje się kolorystycznym akcentem. Intensywnym, ale jednak tylko akcentem.
Nieco inaczej beż traktuje barwy jaśniejsze od siebie samego. Zawsze zgadza się jedynie z bielą, a akceptację takich kolorów jak cytrynowożółty, jasnoróżowy, bladobłękitny uzależnia od tego czy ich tonacja zgadza się z jego własną. Gdy jest chłodny, lepiej się czuje w towarzystwie błękitu czy cytrynowej żółci, gdy ma odcień ciepły woli otoczyć się kremowym czy łososiowym.

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.