maj 23, 2012

Turkusowa moc

Turkus to kolor kamienia szlachetnego o tej samej nazwie, ale i barwa ciepłego morza w słoneczny dzień. To także jeden z kolorów tego lata.
Barwa turkusowa uznawana była niegdyś za magiczną, w niektórych kulturach uważano nawet, że posiadanie czegoś turkusowego jest jak posiadanie ochronnego talizmanu. Kamień miały symbolizować wiarę i prawdę, dawnych marynarzy chronić przed zatonięciem, a rycerzy przed upadkiem z konia. Sądzono też, że ten stosunkowo rzadko występujący minerał ma niezwykłe właściwości lecznicze – potrafi zaktywizować siły obronne organizmu i wspomóc leczenie ciężkich chorób.
Niezależnie od tego, czy w tych dawnych wierzeniach jest odrobina prawdy, czy też nie – same przyznajcie – wystarczy jedno spojrzenie na zdjęcie powyżej i już myślimy o tropikalnym raju. Ten kolor poprawia nastrój nawet, gdy letni dzień jest pochmurny.
Plusem turkusu jest to, że dla kobiecej urody jest on niezwykle łaskawy, jego radosna świetlistość dodaje blasku każdej karnacji.
Klasyczne połączenia w których turkus czuje się najlepiej to oczywiście brąz, odcienie beżu i biel. Tych zestawień kreatorzy mody używają najczęściej, tworząc stroje zainspirowane stylem etnicznym. Do turkusu pasuje też etniczna biżuteria – zarówno ta tworzona ze skórzanych rzemyków, sznureczków i koralików, jak i ta z kutego srebra ozdobiona szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami.
Kojarzymy ją zwykle ze strojami, w których raczej spaceruje się brzegiem morza niż ubraniami miejskimi, noszonymi na przykład do pracy. To niepotrzebnie ograniczenie. Turkusowe akcenty pięknie podkreślają głębię kolorów tak poważnych jak chłodne beże i szarości, nie odbierając im przy tym ani trochę powagi.
Barwa jest jednak tak uniwersalna, że tworzy niezwykłe połączenia także z innymi kolorami – pięknie wygląda uzupełniona odrobiną karminowej czerwieni albo głębokiego różu, może być zestawiana z innymi odcieniami niebieskiego i granatem, a zieleń jeszcze bardziej podkreśla jej morską nutę.

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.