maj 31, 2012

Jak 100 lat temu w Paryżu

Pisząc o modzie, opisując kroje i fasony, porównujemy je zwykle z tym, co się nosiło kilka, kilkanaście, a najwyżej kilkadziesiąt lat temu. A może warto spojrzeć jeszcze dalej za siebie i przypomnieć, co było modne lat temu sto? Może uda się odnaleźć jakieś podobieństwa pomiędzy tym co nosiły paryskie elegantki przed I Wojną Światową, a tym, co my nosimy dziś?
Na początek niespodzianka! Rok 1912 był rokiem żywych kolorów, zupełnie tak jak rok 2012! Nasycone róże, szmaragdowe zielenie i chabrowe niebieskości były jak najbardziej trendy, jednak łączono je inaczej niż dziś, bo w modzie były zestawienia tych samych barw o różnym nasyceniu. Jeśli kontrast, to tylko z czernią. Warto jednak zaznaczyć, że te barwne stroje były polecane jedynie młodym osobom. Tym starszym (od zbliżających się do trzydziestki wzwyż) wypadało nosić głównie beże, brązy i szarości. Pierwszy wniosek: trzeba przyznać, że przed stu laty moda była dla większości z nas dość okrutna!
Jeśli chodzi o kroje sukien (to był wówczas podstawowy kobiecy strój) to 1912 był rokiem przełomowym. Wciąż – tak jak przez kilka wcześniejszych lat – w modzie były kroje o podwyższonym stanie (w stylu empire czyli tym, który dla żyjących ówcześnie był stylem sprzed stu lat), ale coraz częściej noszono kreacje o talii naturalnej (czyli znajdującej się tam, gdzie zwykle znajduje się kobieca talia). I tu również widać pewne podobieństwo, bo w 2012 roku mamy do czynienia z podobną sytuacją. Modny przez kilka lat krój A jest dziś w wyraźnej defensywie. Talia, tak jak 100 lat temu powraca na swoje miejsce.
Kolejnym podobieństwem była moda na noszone do sukien czegoś, co przypomina dzisiejsze kardigany i długie żakiety. Bywało, że taki „kardigan” uszyty był z tego samego materiału, co suknia, innym razem miał kontrastową barwę. Popularne były także tuniki, ale wkładano je nie do spodni jak dziś, tylko do sukien. Modne były również powracające w tym roku asymetryczne drapowania.
Takich podobieństw między modą dzisiejszą, a ta sprzed stu lat jest całkiem sporo. Kto jest ciekawy i chciałby znaleźć ich jeszcze więcej może obejrzeć stare ryciny na stronie: http://www.marquise.de/en/1900/pics/1910/index.shtml

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.