wrz 17, 2012

Komu służy baskinka

Baskinka to pas materiału (niegdyś głównie marszczony, dziś najczęściej cięty ze skosu) doszywany w talii żakietu, bluzki, sukienki lub spódnicy i tworzący coś w rodzaju krótkiej falbany.
Swój złoty czas baskinka przeżywała w latach 20. ubiegłego wieku. W tamtym jednak okresie podobnie jak i w latach 40., gdy nadszedł jej renesans, kreatorzy mody stosowali ją głównie po to, by nadać damskim żakietom bardziej kobiece kształty – mocno zaznaczyć talię i uwydatnić krągłość bioder. Zadaniem baskinki było więc coś, co w dzisiejszej modzie jest zupełnie nie do pomyślenia – miała sprawić, by damska pupa wyglądała na większą niż jest w istocie. Jak to się w takim razie stało, że ten poszerzający element stał się „must have” tej jesieni?
To dlatego, że dzisiejsze baskinki są skrojone w ten sposób, by nadać kobiecej figurze linię, zaznaczyć talię i wymodelować biodra, ale przy okazji ich nie poszerzyć. Znikły więc gdzieś obfite marszczenia i grube drapowane materiały, pojawiły przemyślane skosy i opływające figurę cienkie tkaniny. Falbany miękko układają się na biodrach, nadając im krągłość, ale nie dodając optycznie ani centymetrów ani kilogramów.
Jest tylko jeden rodzaj figury, któremu baskinka nie służy. Tego kroju powinny unikać panie o nieco zbyt pełnych kształtach, dość dużym biuście i niezbyt mocno zaznaczonej talii. Przy takiej budowie, baskinka sprawi, że sylwetka nabierze ciężkości, bez względu na to, jak bardzo przemyślany jest krój wykończonego nią żakietu czy sukienki.
Baskinka jest za to bardzo odpowiednia dla osób o szerszych biodrach i nieco zbyt masywnych udach, bo doskonale maskuje te problematyczne miejsca, a w dodatku podkreśla talię. Również panie
szczupłe w pasie, ale mające niewielki brzuszek i narzekające na to, że wąskie spódniczki go uwydatniają, powinny rozważyć zamaskowanie tego problemu właśnie baskinką.
Taki krój posłuży także znakomicie osobom bardzo szczupłym o wąskich biodrach – nawet jeśli ich talia z natury nie jest zbyt mocno wcięta, baskinka optycznie ją wyeksponuje.

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.