wrz 26, 2012

Ramoneska czyli Perfecto

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale model kurtki zwanej w Polsce ramoneską ma już niemal 85 lat. Zaprojektowali ją w1928 roku Irving i Jack Schott. Nazwali swoje dzieło „Schott Perfecto” – od własnego nazwiska oraz od ulubionej przez Irvinga marki papierosów. Kurtka była przeznaczona dla zaprzysięgłych motocyklistów (dystrybucją zajmowała się firma Harley Davidson) i przez jakiś czas tylko wielbiciele głośnych jednośladów je nosili. Bardzo szybko jednak, bo już w latach czterdziestych i pięćdziesiątych pokochali „Perfecto” także wszelkiej maści buntownicy. Jednym z pierwszych i najsłynniejszych był Marlon Brando, który nosił tę kurtkę, grając w głośnym filmie „Dziki” z 1953 roku, przywódcę motocyklowej bandy Hell’s Angels Johnny’ego. Wielbicielem „Perfecto” był też słynny amerykański aktor James Dean (gwiazda kultowego filmu „Buntownik bez powodu”, z 1955 roku).
W latach osiemdziesiątych ta charakterystyczna skórzana kurtka stała się niemal strojem organizacyjnym grup punkrockowych takich jak Sex Pistols czy The Ramones (to właśnie od nazwy tego zespołu pochodzi polska nazwa „Perfecto” czyli ramoneska), nosiły ją także piosenkarki Blondie i Joan Jett.
Model kurtki od czasu, gdy powstał jej projekt był kilkakrotnie zmieniany (dodawano pagony, poszerzano ramiona, obniżano albo podwyższano stan), na rynku pojawiały się coraz to nowe modele, ale jej charakterystyczne cechy się nie zmieniły. Najważniejszą z nich jest ukośny nieco przesunięty w bok zamek błyskawiczny oraz podwójne klapy.
Ostatnio. ramoneska przezywa swój renesans. Ten do niedawna charakterystyczny dla oryginałów, buntowników i członków rozmaitych subkultur strój jest prawdziwym, „must have” sezonu. Uszyte z rozmaitych materiałów w przeróżnych kolorach krótkie kurtki ozdobione ukośnymi zamkami i charakterystycznymi klapami pojawiły się w większości kolekcji największych projektantów.

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.