lis 12, 2012

Niegdyś awangarda, dziś klasyka

Wizerunek eleganckiej kobiety stworzony niemal 100 lat temu przez Coco Chanel, francuską designerkę, dziś jest uważany za klasykę. Warto jednak zdać sobie sprawę, że to, co dziś uznajemy za klasyczne – w latach 20. XX wieku było prawdziwym skokiem w przyszłość. Sposób ubierania się kobiet zmienił się wtedy w sposób tak radykalny, że dziś, gdy wielu uznaje elegancję w stylu Chanel za konserwatywną, trudno jest sobie wyobrazić, jak wielkiej rewolucji w modzie dokonała Coco i jak znaczący wpływ wywarła na to, w co się dziś ubieramy.


Chanel była pierwszą projektantką, która zrozumiała, że kobiecie przyszłości sznurowany gorset ciasno opinający ciało i utrudniający ruchy, nie tylko nie będzie potrzebny, ale stanie się wręcz dla niej przeszkodą w normalnym życiu. To ona nauczyła kobiety chodzić w spodniach, to ona stworzyła proste niemal pozbawione ozdób kroje sukienek. To ona odarła damskie stroje z nadmiaru marszczeń, plis i niewygodnych dodatków. Dążyła do prostoty tak bardzo, że w jej czasach uważano nawet, że moda, którą proponuje, mogłaby być skierowana do mężczyzn.
Czy tworzone przez nią projekty naprawdę były takie „męskie”? Z dzisiejszej perspektywy z pewnością nie. Proste kroje, które lansowała, w latach 20 XX wieku uważano za zbyt luźne i „bezkształtne”, ale dziś, gdy przyglądamy się jej modelom, widzimy doskonale, że projektantka znakomicie wiedziała, w jaki sposób kobiecą figurę podkreślać. I to bez względu na to, czy projektowała klasyczną małą czarną, czy obszerny żakiet. Ta szczególna umiejętność jest też widoczna w jej projektach z lat 50. I 60 – właśnie tych, które są dziś uważane za najbardziej dla stylu Chanel charakterystyczne.


Ulubionymi kolorami Chanel były czerń i biel i właśnie ich połączenie było dla tworzonych przez nią stylizacji najbardziej charakterystyczne. Złożoną z tych barw drobną krateczkę zwaną „kurzą stopką” uznaje się za jej ulubiony wzór. Za „chanelowski” uważany jest też utkany z pętelkowej przędzy materiał bouclé z którego projektantka chętnie szyła swoje kostiumy.

Dodaj komentarz

* pole wymagane

Archiwum Bloga

  • 2013 (1)
  • 2012 (44)
  • 2011 (47)
  • 2010 (8)

AGGI

Chcemy razem z Wami tworzyć markę AGGI. Powiedzcie nam co sądzicie o AGGI, modzie, dobrym guście i stylach.
Co Was nakręca? Co Was wkurza?
Czy klasyka może być nowoczesna i inspirująca? Zdjęcia na blogu przedstawiają modelkę AGGI. Zapraszamy również na stronę firmową AGGI oraz na profil na Facebooku - AGGIzprofilu.
 
Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia lepszego prezentowania treści, wygodniejszej obsługi oraz w celach statystycznych. Jeśli nie Zablokujesz tych plików, oznacza to zgodę na ich zapisywanie i używanie w Twoim urządzeniu. Można samodzielnie zarządzać plikami cookies poprzez ustawienia Twojej przeglądarki internetowej.